“Kilo vermem durdu, nasıl hızlandırabilirim?” diye merak ediyorsanız belki de aradığınız cevap buradadır.

Çünkü ufak kaçamaklar olarak gördüğünüz ve bugüne dek diyetinizi çok da baltalamadığını düşündüğünüz bazı besinler şu aşamada kilo vermenizin önünde birer engel haline gelmiş olabilir. Bunları fark etmenin en iyi yolu ise en az bir hafta boyunca besin günlüğü tutmak.

Kilonuz değiştikçe almanız gereken kalori miktarını yeniden hesaplamalısınız. Fakat günlük 1200 kalorinin altına inmemeye kesinlikle dikkat edin. Çünkü çok az kaloriyle beslendiğinizde metabolizmanız kıtlığa bağlı bir uyku içerisine girer ve kilo vermeniz daha da zorlaşır.

Metabolizmanızı canlı tutmanın yollarından biri de günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek. Örneğin her akşam benzer yemekler mi yiyorsunuz? Arada bir akşam öğününüzde tam tahıllı tost ya da sebzeli bir omlet yiyerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da, uzun süre sağlıklı besinlerle beslendiğinizde de metabolizmanızda yavaşlama olduğunu hissedebilirsiniz. Bu durumu aşmak için yaklaşık 15 günde bir tek bir öğününüzde kaçamak yaparak pizza, makarna, hamburger ya da sevdiğiniz başka bir yiyeceğe yer verebilirsiniz. Yaptığınız kaçamakların ardından yine normal beslenme düzeninize devam etmelisiniz. Bu denemenizin tartıdaki sonucuna göre yine 15 günde bir yapacağınız kaçamaklarla vücudunuzu şaşırtmaya devam edebilirsiniz.