ÖDEM

Ödem, dokularda fazla sıvı birikmesi sebebiyle sıklıkla bacak, ayak, kollar ve ellerde şişlik ortaya çıkması ile görülen bir sağlık problemidir.

Ödem bazı ilaçların yan etkisi, yetersiz su tüketimi, yoğun tuz tüketimi, hamilelik ya da birtakım hastalık (örn. böbrek hastalığı, karaciğer sirozu vb.) durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Ödemin altta yatan bir hastalıkla birlikte ilerlediği durumlarda mutlaka bir hekim ile görüşülmeli, tedavi edilmelidir.

  • Bireyin su tüketimini sınırlayacak bir sağlık sorunu olmadığı takdirde gün içinde en az 2,5-3 litre su içmelidir. Su tüketimi ödem atma konusunda vücuda yardımcı olan en önemli unsurdur. Su tüketimi, dokularda biriken sıvının vücuttan idrar ve ter yoluyla atımını sağlar.
  • Kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve fiziksel özelliklerine uygun olarak düzenli aktivite yapmasının kan dolaşımını hızlandıraraködemin azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Günlük tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Yemeklere/salatalara aşırı miktarda tuz atılmamalıdır. Yüksek miktarda tuz içeren işlenmiş gıdalar (salam, sosis vb.), konserve besinler, paketli gıdalar, hazır soslar vb. yerine taze meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır.
  • Fazla kahve tüketimi de vücutta ödem oluşmasına sebep olmaktadır. Günlük tüketilen kahve miktarı 2-3 fincan ile sınırlandırılmalı ve her fincan kahve başına alınan su miktarı artırılmalıdır.

ÖDEM ATTIRICI SMOOTHIE TARİFİ 

-1 su bardağı kefir veya 4 yemek kaşığı probiyotik yoğurt

-2 dilim ananas

-1 avuç maydanoz

-1 çay kaşığı zerdeçal

Bütün malzemeleri blender’dan geçirin ve dilerseniz buz küpleri de ekleyerek tüketebilirsiniz.

ÖDEM ATTIRICI ZENCEFİLLİ ÇAY TARİFİ / GÜNDE 2 FİNCAN

-1,5 litre su

-1 elma

-1 limon

-1 çay kaşığı toz zencefil

-4 adet karanfil

-1 adet kabul tarçın

Bütün malzemeleri kaynatıp sonrasında süzün. İster soğuk ister sıcak içebilirsiniz.