Çocukların beden ve zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu okul döneminde, en az ders notları kadar doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına da önem verilmelidir ve çocukların büyüme eğrisinin takibi aksatılmamalıdır. Beslenme çantası taşıma alışkanlığı çocukların ileriki yaşlardaki hayatı için de önemli bir kazanım olacaktır.

Okulda teneffüs aralarında abur cubur, bisküvi, çikolata, meyve suyu yerine taze veya kuru meyve, fındık, ceviz, badem, ayran, süt gibi hem vitamin hem de mineral içeren sağlıklı, besleyici besinler tercih edilmeli. Çocukların okul döneminde fiziksel aktivitelerinin de artacağı düşünülürse bu besinler onlar için en doğru enerji kaynağı olacaktır. Tam gün eğitim gören çocuklar için beslenme çantalarına ara öğünlerinin yanı sıra öğle yemeği için de tam buğdaylı, tahıllı ekmekle hazırlanmış peynirli, domatesli bir sandviç ve 1 kutu ayran konulabilir. Sandviç içerisine sosis, salam gibi katkı maddesi içeren şarküteri ürünleri tercih edilmemelidir.

Ana öğünlerde bozulacak veya yerken hijyen sorunu yaşatabilecek yemeklerden kaçınmalısınız.

Besleyici değerlerinin olmamasının yanı sıra bu yiyecekler sıcak havalarda besin zehirlenmesine yol açabilir. Çok tahıllı ekmekler ile hazırlanmış sandviçler beslenme çantamızın kurtarıcısıdır. Sandviçleri yeşillikler ve domates ile renklendirmeyi ihmal etmeyin. Sandviç içeriğini her gün farklı bir malzeme ile çeşitlendirerek çocuğunuzun keyifle yemesini sağlayabilirsiniz.